Malowanie proszkowe
Wykonujemy malowanie proszkowe i lakierowanie proszkowe
O malowaniu proszkowym
Malowanie proszkowe – polega na nakładaniu naelektryzowanych cząstek (20-100 um) farby proszkowej na powierzchnię przewodzącą np. metalu. Osadzona warstwa proszku utrzymuje się na powierzchni malowanego detalu dzięki siłom elektrostatycznym Elektrostatyka Prawo Coulomba. W malowaniu proszkowym stosuje się dwie podstawowe techniki elektryzacji i nakładania farby proszkowej-technikę natrysku elektrostatycznego (metoda wysokonapięciowa 40-100kV) lub elektrokinetycznego (metoda tryboelektryzacji-tarciowa). Następnie pomalowane elementy są nagrzewane do temperatury 140-200oC, w rezultacie czego farba proszkowa ulega stopieniu i polimeryzacji. Uzyskana powłoka lakiernicza jest odporna na korozję, chemikalia, wysoką temperaturę i uszkodzenia mechaniczne.
Zalety malowania i lakierowania proszkowego
Podstawowe zalety malowania proszkowego to:
– brak emisji rozpuszczalników i rozcieńczalników do środowiska,
– prawie 100% wykorzystanie materiału malarskiego (możliwość odzysku nieosadzonych cząstek proszku),
– znaczne oszczędności energetyczne dzięki możliwości stosowania zamkniętych układów wentylacji,
– otrzymywane powłoki dzięki swojej grubości (60-80um) znakomicie maskują niedokładności obróbki mechanicznej.
Farby Proszkowe są w pełni bezpieczne dla ludzi i środowiska, posiadają atesty pozwalające na kontakt z żywnością i wodą pitną. W procesie malowania nie wykorzystuje się szkodliwych rozpuszczalników. Farbę nanosi się jednokrotnie, a grubość uzyskanej warstwy jest porównywalna z trzema warstwami farby rozpuszczalnikowej. Natomiast w procesie utwardzania powłoki nie występuje emisja szkodliwych substancji do atmosfery.
Rodzaje farb
Na rynku dostępna jest szeroka gama różnego rodzaju farb do malowania proszkowego. Są to farby epoksydowe, poliestrowe, epoksydowo-poliestrowe, poliuretanowe oraz silikonowe o szerokiej gamie kolorów i różnorodnej strukturze powierzchni w zależności od wymagań klienta.
Przykładowo farby antyczne nadają malowanym elementom antycznego wyglądu, a tak zwane „cameleony” to farby zmieniające odcień w zależności od kąta padania światła-znalazły zastosowanie przy malowaniu ram rowerów. Specjalne farby „antygraffiti” pozwalają czyścić powierzchnię bardzo agresywnymi środkami bez uszkodzeń powłoki. Oprócz koloru farby tworzą różne rodzaje powierzchni od gładkiej, cienkiej(kilkanaście mikronów) do różnego rodzaju struktur pęcherzykowatych, pojawiają się lakiery proszkowe dające efekt chromowania. Metodą sublimacji można osiągnąć dodatkowe efekty – fakturę drewna czy marmuru.
Malowanie proszkowe bardzo skutecznie wypiera malowanie na mokro wszędzie tam gdzie ważna jest jakość, trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne uzyskiwanych powierzchni.
Zastosowanie
Malowanie proszkowe posiada wiele zastosowań. Do głównych z nich należą:
- obudowy lamp
- regałów sklepowych, magazynowych, warsztatowych i laboratoryjnych
- profili, blach, grzejników, rynien
- mebli ogrodowych, elementów mebli domowych
- artykułów sportowych, rehabilitacyjnych
- obudowy sprzętu elektromechanicznego, elektronicznego.
Realizacje
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi realizacjami.
Formularz kontaktowy
Zapraszamy do kontaktu. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania.